Badania laboratoryjne

CM AS-MEDICA umożliwia wykonanie szerokiego panelu badań laboratoryjnych. Dzięki współpracy z wiodącym na rynku polskim laboratorium gwarantujemy wysoką jakość i wiarygodność wyników.

 

W celu zapewnienia odpowiedniej wartości diagnostycznej, pacjent powinien zastosować się do pewnych reguł:

  • Materiał do badań oddajemy w godzinach porannych. Krew pobierze pielęgniarka w gabinecie pobrań, ale mocz należy oddać tuż przed udaniem się do CM AS-MEDICA (przetrzymywanie materiału dłuższy czas w warunkach domowych grozi rozwojem flory bakteryjnej).
  • W celu pobrania materiału do badań należy pojawić się rano w dniu pobrań, na czczo, co najmniej 12 godz. bez posiłku (można pić wodę).
  • W dniu pobrań zaniechać palenia papierosów.
  • 24 h przed badaniem unikać intensywnego wysiłku fizycznego

Sytuacje szczególne:

  • lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, trójglicerydy) – przed badaniem należy być na czczo co najmniej 14-16godzin (bardzo wczesna kolacja w dniu poprzedzającym). Dzień wcześniej wskazana lekkostrawna i niskotłuszczowa dieta. Nie należy spożywać alkoholu ani wykonywać dużego wysiłku fizycznego.
  • badanie ogólne moczu – mocz należy pobrać do przeznaczonego do tych celów pojemnika jednorazowego użytku. Materiał trzeba jak najszybciej oddać do badania. Pacjent oddaje mocz w godzinach porannych, po przerwie nocnej (minimum 4-6 godzin od ostatniego oddania moczu). Po dokładnej higienie, należy pobrać mocz ze „środkowego strumienia” co oznacza, że pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety i dopiero wtedy podstawiamy pojemnik do zbiórki. Kobiety powinny wstrzymać się od badania w trakcie miesiączki i trzy kolejne dni po jej zakończeniu.
  • posiew moczu – mocz jest oddawany do jałowego, jednorazowego pojemnika. Podobnie jak w przypadku badania ogólnego – mocz należy pobrać rano, po przerwie nocnej, ze „środkowego strumienia” i jak najszybciej oddać do badania. Na wartość diagnostyczną badania bakteriologicznego moczu bardzo duży wpływ ma dokładna higiena okolic ujścia cewki moczowej, dlatego należy obmyć ją kilkakrotnie. Kobiety powinny pamiętać o właściwym kierunku podmywania – kierując się od przodu ujścia cewki w kierunku odbytu. W chwili oddawania materiału w CM AS-MEDICA prosimy poinformować pielęgniarkę o stosowanym leczeniu, przede wszystkim o antybiotykach (do 30 dni wstecz). Posiew moczu najlepiej wykonywać przed rozpoczęciem antybiotykoterapii lub najwcześniej tydzień po jej zakończeniu.
  • test obciążenia glukozą (OGTT) – pacjent powinien zgłosić się do CM AS-MEDICA na czczo w dniu pobrań w godzinach wczesnoporannych (ok. 7:30). Należy wcześniej zaopatrzyć się w aptece w odpowiednią porcję glukozy i przynieść ze sobą do punktu pobrań. Badanie składa się z dwóch pobrań krwi. Po pierwszym pobraniu na czczo, dostarczona przez pacjenta glukoza jest rozpuszczana w odpowiedniej proporcji przez pracownika punktu pobrań i podawana do wypicia pacjentowi. Kolejne pobranie krwi wykonywane jest po 2 godzinach. W celu prawidłowego wykonania testu zaleca się ograniczony ruch po wypiciu glukozy do czasu kolejnego pobrania krwi – dlatego należy zaplanować odpowiednio długi pobyt w punkcie pobrań.
  • badania kału – kał należy oddać do czystego, suchego naczynia lub na czysty papier, nie powinno się pobierać próbki do badania z muszli klozetowej (zanieczyszczenie moczem i wodą).
    • badanie kału na krew utajoną – lekarz może zlecić unikanie przyjmowania określonych leków lub stosowanie odpowiedniej diety na kilka dni przed wykonaniem badania. Krwawienia w obrębie jamy ustnej lub nosa mogą skutkować wynikiem  dodatnim testu (w tym przypadku – fałszywie dodatnim). Składniki pewnych pokarmów, np. wieprzowiny, drobiu, wołowiny, rzodkiewki, kalafiora, brokułów, rzepy i pasternaku, oraz niektóre leki, np. kolchicyna, jodyna czy kwas borowy, mogą wchodzić w reakcję z barwnikami znajdującymi się na aplikatorze testu, co również skutkuje jego fałszywie dodatnim wynikiem. Natomiast witamina C zaburza działanie testu i ten – nawet w przypadku obecności krwi w pobranej próbce – będzie dawał wynik fałszywie ujemny.  Dodatkowo wskazane jest, aby  48 godzin przed badaniem nie pić alkoholu, a także nie zażywać aspiryny i środków przeczyszczających.
    • badanie w kierunku pasożytów i jaj pasożytów w kale – przy pomocy łopatki (będącej częścią pojemnika na kał) pobiera się z różnych miejsc stolca porcję wielkości orzecha włoskiego i umieszcza w pojemniku. Wskazane jest, aby pobranie kału wykonać trzykrotnie, w 2-3 dniowych odstępach. Każdą próbę kału do powtórnych badań należy dostarczyć do laboratorium niezwłocznie po pobraniu. Badanie kału w kierunku owsików należy wykonać rano, zaraz po przebudzeniu (przed podmyciem się i defekacją). Można to zrobić za pomocą np. dostępnego w aptece przylepca.