Proktologia

Badanie polega na wziernikowaniu końcowego odcinka przewodu pokarmowego (kanału odbytu i odbytnicy) za pomocą rektoskopu wyposażonego w źródło zimnego światła. Badanie wykonywane jest przy użyciu sztywnych wzierników jednorazowych, długości do 30cm i średnicy 2cm. Metoda ta umożliwia ocenę błony śluzowej odbytnicy pod kątem obecności guzów, polipów, żylaków odbytu.

Przygotowanie do badania:

  • Na 2 dni przed badaniem:
    Należy spożywać tylko dietę płynną: zupy i soki, kisiel, budyń, galaretki owocowe, płyny (napoje niegazowane, soki, herbata).
  • 1 dzień przed badaniem:
    Wieczorem o godz. 20.00 wykonać wlewkę doodbytniczą (lewatywę) gotowym preparatem Enema. Wlewkę można wykonać samodzielnie lub z pomocą drugiej  osoby. W ułożeniu na lewym boku z nogami podgiętymi do brzucha, po rozchyleniu pośladków, nawilżeniu aplikatora na końcówce butelki, wprowadza się aplikator do odbytnicy na głębokość kilku centymetrów. Następnie należy wycisnąć zawartość pojemnika do odbytnicy. Lewatywę trzeba będzie powtórzyć następnego dnia rano.
  • W dniu badania:
    Jeśli badanie jest zaplanowane rano, wówczas wczesnym rankiem około godz. 6:00 powtarzamy wlewkę doodbytniczą (lewatywę), jak dzień wcześniej. W CM AS-MEDICA badania w większości są jednak planowane w godzinach popołudniowych. Wtedy wlewkę doodbytniczą (lewatywę) możemy wykonać nieco później, około godz. 8:00. W dniu badania rano można pić, jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 7-8 godzin przed zaplanowanym terminem badania. W przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca lub cukrzycy proszę przyjąć leki i popić niewielką ilością wody.

Zabieg metodą Barrona polega na założeniu gumowych podwiązek na hemoroidy. W trakcie zabiegu, wykorzystując zestaw narzędzi, zakładana jest opaska (maksymalnie 2-3 podczas jednego zabiegu). Ucisk powoduje odcięcie dopływu krwi do żylaka, co powoduje jego obumarcie – tym samym po kilku dniach odpada.

Przygotowanie do zabiegu:

Przygotowanie ogranicza się do dnia zabiegu. W dniu zabiegu należy:

  • można zjeść niewielkie śniadanie
  • można przyjmować płyny (herbata, kawa, woda niegazowana, soki)
  • na 2-3 godziny przed zabiegiem wykonać lewatywę (do kupienia w aptece), jednak w przypadku porannego wypróżnienia nie ma konieczności wykonywania lewatywy, gdyż może utrudnić wykonanie zabiegu.